Dodana: 31 marzec 2006 10:24

Zmodyfikowana: 31 marzec 2006 10:24

Wigierskie czuwanie w rocznicę śmierci Jana Pawła II

Wigry, to historyczne centrum Suwalszczyzny. Włącza się do tych obchodów w poczuciu odpowiedzialności  za  duchowe dziedzictwo Jana Pawła II, traktując Jego dzieło; duszpasterskie  oraz społeczne, Jego myśl oraz twórczość artystyczną i intelektualną, jako istotną część naszego dziedzictwa  narodowego – wyraz  naszej  kultury  duchowej.

W tym miejscu Papież żyje w pamięci wielu osób, które osobiście doświadczyły spotkania z Nim w czerwcu 1999 roku. Wtedy bowiem dawny  erem  kamedułów stał się na trzy dni rezydencją Jana Pawła II. Tutaj  papież odpoczywał  po trudach pierwszej części pielgrzymki, ale  także kontemplował  przyrodę i piękno krajobrazu Suwalszczyzny, dobrze znane Mu z licznych podróży turystycznych i spływów kajakowych, jakie odbywał wraz z przyjaciółmi w czasach swojej młodości oraz w okresie  swojego pasterzowania kościołowi krakowskiemu. Na pamiątkę tego pobytu budynek historycznej „kaplicy kanclerskiej”, w którym mieszkał Ojciec Święty, i w którym znajdowała się jego osobista  kaplica, nosi teraz nazwę „Domu Papieskiego”.

Podczas pobytu nad Wigrami w roku 1999 miało też miejsce wydarzenie bez precedensu w historii papieskich pielgrzymek. To tutaj, podczas odpoczynku w eremie wigierskim, papież postanowił odwiedzić rodzinę  miejscowych  rolników, państwa Bożeny i Stanisława  Milewskich. To  wydarzenie  stało się dla Suwalszczyzny  szczególnym darem, i znakiem, który - podobnie jak wiele innych gestów i wypowiedzi Jana Pawła II - nadal  domaga się  refleksji, i  potrzebuje lepszego zrozumienia, mogąc stać się dla współczesnego człowieka źródłem inspiracji duchowej i intelektualnej.

Na Suwalszczyźnie, a zwłaszcza w ramach działających na terenie dawnego eremu wigierskiego instytucji kultury – Domu Pracy Twórczej, to wydarzenie już stało się takim źródłem inspiracji i poszukiwań twórczych; poszukiwań motywowanych przede wszystkim chęcią lepszego zrozumienia  znaczenia tamtego spotkania.

To wydarzenie z czerwca 1999 roku, ten znak, stoi u początków powołanego przez Dom Pracy Twórczej w Wigrach stałego seminarium, w ramach którego podejmowana jest refleksja, i organizowane są spotkania twórców nauki  i  sztuki, dziennikarzy i  pedagogów oraz twórców dzieł społecznych. Celem seminarium, podobnie jak szeregu – powstających  wskutek tej dyskusji  programów  kulturotwórczych - jest  określenie  warunków  odnowienia  kultury klasycznej, kształtowanej  w oparciu o zasadę jedności  prawdy, dobra i piękna. W  realizacji tego celu ważną rolę spełnia myśl społeczna i filozofia kultury, której twórcą był sam Jan Paweł II.

Pośród  wielu działań i programów  realizowanych  przez Dom Pracy Twórczej w Wigrach, lub pod jego egidą, na czoło wysuwa się  program  rozpoczęty  w  2003 roku  wspólnie z Fundacją Muzyka Kresów : „Pamięć Tradycji – Suwalszczyzna”. Autorem i dyrektorem tego programu  jest Jan Bernad, wybitny twórca i badacz kultury tradycyjnej.

  W realizacji programu biorą udział  członkowie zespołu Fundacji Muzyka Kresów z Moniką Mamińską i Ewą Grochowską na czele, ale także coraz liczniejsza grupa uczestników warsztatów głosowych z terenu Suwalszczyzny, i liczni miłośnicy kultury tradycyjnej tego regionu. W ramach programu realizowane są także badania źródeł kultury tradycyjnej Suwalszczyzny, i dokumentowane  są  pieśni, zwyczaje oraz obrzędy tego regionu.

 Etyczne, intelektualne i artystyczne przesłanie tego programu dobitnie potwierdza głęboki sens  ideowy i duchowy tamtego spotkania Jana Pawła II z rodziną Milewskich. Tak jak tropami papieża  docieramy do urokliwego zakątka Suwalszczyzny - Leszczewka (gospodarstwo Milewskich), tak poprzez poznanie tradycji, ale także obecnego życia mieszkańców tego regionu odkrywamy nowe wartości  i  tematy inspirujące rozwój naszej kultury narodowej.  Są to wartości umożliwiające przede wszystkim lepszą identyfikację tożsamości, poszukiwanej obecnie przez wielu Polaków, zarówno  na Suwalszczyźnie, jak i w innych miejscach kraju. Z tych też powodów, przygotowując program obchodów pierwszej rocznicy śmierci Ojca Świętego, o przygotowanie scenariusza tego wydarzenia, zatytułowanego „Wigierskie czuwanie w rocznicę śmierci Jana Pawła II”, zwróciliśmy się właśnie do Jana Bernada. Jako twórca Programu: ”Pamięć Tradycji – Suwalszczyzna”, jak mało kto jest w stanie  wskazać, w jaki sposób - także  w kręgu tej „wigierskiej wspólnoty z Janem Pawłem II” - może dokonywać się swego rodzaju „odnowienie tradycji” duchowych tego regionu. (Przesłanie „Wigierskiego czuwania w rocznicę śmierci Jana Pawła II” – autorstwa Jana Bernada przesyłamy w załączeniu) .

Ważnym założeniem programu „Wigierskiego czuwania” jest  to, że jego gospodarzami będą  główni  bohaterowie tamtego historycznego wydarzenia – państwo Bożena i Stanisław Milewscy.

Organizatorami „Wigierskiego czuwania w rocznicę śmierci Jana Pawła II”, obok Domu Pracy  Twórczej w Wigrach i parafii p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wigrach, będą także  wspólnoty samorządowe gminy wiejskiej Puńsk i Krasnopol.

Współpraca: Biuro Turystyki Aktywnej „Forma-t”.

Nasze zaproszenie skierowane jest do mieszkańców Suwalszczyzny, turystów, pielgrzymów oraz gości przebywających w tym czasie na Suwalszczyźnie.

Magdalena Chmielewska
Rzecznik prasowy Domu Pracy Twórczej w Wigrach       


W dniu 2 kwietnia mija pierwsza rocznica śmierci Jana Pawła II. W tamtych dniach, byliśmy świadkami, a jednocześnie uczestnikami niespotykanych dotychczas w życiu Polaków zdarzeń. Wielotysięczne tłumy zbierające się na placach, w kościołach, przemarsze do miejsc, które odwiedził Papież, miliony zapalonych zniczy, cisza, modlitwy o zdrowie, a potem za spokój duszy Papieża. To był bodaj pierwszy w powojennej historii Polski nie sterowany, nie nakazany, spontaniczny odruch najgłębszego współczucia, żalu i poczucie straty kogoś bliskiego, a jednocześnie wielkiego autorytetu. Coś niewyobrażalnego było wtedy w każdym z nas z osobna, a jednocześnie emanowało z rzesz ludzkich pogrążonych w żałobie, milczeniu i zadumie. Odnosiło się wrażenie, że śmierć Papieża, przywołując wielkie wydarzenia w naszej ponad tysiącletniej historii spowodowała, że w ciągu tych kilku dni Polacy na chwilę zstąpili w najgłębsze warstwy swojej tożsamości narodowej, a śmierć stając się jednym z tych wydarzeń wzmacniała naszą tożsamość. I tworzyła wspólnotę. To niepowtarzalne doświadczenie, które było naszym udziałem można określić tylko w kategoriach najgłębszej duchowości.

W tamtych dniach wielokrotnie zastanawialiśmy się, jaka będzie nasza przyszłość bez Jana Pawła II? Czy będziemy na tyle silni, mądrzy, roztropni, by radzić sobie bez Jego obecności?

Dziś, kiedy mija żałoba, musimy na nowo przyjrzeć się sobie: naszym planom, marzeniom, lękom zarówno w perspektywie dnia codziennego, jak i wyzwań globalnych wiedząc, że nie ma Go już wśród nas. Pozostaje w nas wdzięczna pamięć m.in. za pielgrzymki do Ojczyzny, które stawały się co kilka lat wielkim świętem narodowym. Dziś historia regionów, miast, miasteczek i wsi, które odwiedził Papież jest bogatsza o tamte wydarzenia.

Jednym z tych wyróżnionych regionów jest Suwalszczyzna. To drugie, po górach miejsce, w którym pragnął wypocząć, napawając się pięknem, ciszą i spokojem tej ziemi. Klasztor Wigierski stał się przystanią, w której się modlił, z której wyruszał w odwiedziny do okolicznych miasteczek, na przejażdżki statkiem po jeziorach i w odwiedziny do domu rodziny Bożeny i Stanisława Milewskich. Tamten czas był dla mieszkańców Suwalszczyzny świętem i wyróżnieniem.

Czuwanie Wigierskie jest nawiązaniem zarówno do tamtych wydarzeń, jak i rocznicy śmierci Papieża, jest złożeniem hołdu Janowi Pawłowi II przez mieszkańców Suwalszczyzny. Pragniemy, by w tym dniu Klasztor nad Wigrami stał się miejscem wspólnej modlitwy i zadumy, by tak jak rok temu śmierć Jan Pawła II połączyła w jedności „wszystkie stany Rzeczypospolitej”, tak w tym dniu łączyła we wspólnej modlitwie środowiska, gminy Suwalszczyzny. Zaproszenie przedstawicieli najstarszego pokolenia mieszkańców Suwalszczyzny: pana Franciszka Racisa, Państwa Milewskich i zespołu „Pogranicze” z Szypliszk do przewodzenia temu spotkaniu nie jest przypadkowe. Ich obecność jest odwołaniem się do pamięci pokoleń, ponieważ pamięć tworzy tożsamość.

Mamy nadzieję, że data 2 kwietnia w Klasztorze Wigierskim na stałe stanie się czasem modlitwy za spokój duszy Jana Pawła II, a w przyszłości za Jego wstawiennictwem jako błogosławionego i świętego, a to miejsce nabierze nowego, głębszego znaczenia dla mieszkańców tej ziemi.

Jan Bernad
Dyrektor Programu:
„Pamięć Tradycji – Suwalszczyzna”

WIGIERSKIE CZUWANIE W ROCZNICĘ ŚMIERCI
JANA  PAWŁA  II

2  k w i e t n i a  ( n i e d z i e l a )  2 0 0 6
D o m  P r a c y  T w ó r c z e j  w  W i g r a c h
gospodarze spotkania – Pastwo Bożena i Stanisław Milewscy

W programie:

20:30 Koncert zespołu „Pogranicze” z Szypliszek
pieśni wielkopostne oraz dedykowane Janowi Pawłowi II
(Plac przed apartamentem Jana Pawła II)

21:37 Apel Jasnogórski
prowadzenie Państwo Bożena i Stanisław Milewscy
z Leszczewka – rodzina, którą odwiedził Jan Paweł II
w czasie swojego pobytu nad Wigrami

Wszystkich zapraszamy do złożenia wizyty
w apartamencie Jana Pawła II

Bezpłatny transport w obie strony. Autokary podstawione będą w:
Krasnopolu – przystanek autobusowy, godz. 11.00
Puńsku – wyjazd godz. 10.00, powrót godz. 22.30
Suwałkach – MDK, ul. Noniewicza 42 – wyjazd godz. 12.00, powrót godz. 19.00

Organizator: Dom Pracy Twórczej w Wigrach
Współpraca: parafia p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wigrach, Gmina Krasnopol, Gmina Puńsk, Biuro Turystyki Aktywnej „Forma-t”

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook